Головна    Мій профіль    Вихід   RSS
Середа, 29.01.2020, 14:41   Ви увійшли як Гість
Слава Україні!
...
Меню сайту
"Гаряча лінія"
...
 

Комп'ютер і зір

Зір і комп'ютер

 

Вплив комп'ютера на зір

    Результати дослідження, проведеного в Каліфорнійському університеті, виявили чіткий зв'язок між комп'ютером і розладами зору у дітей. З'ясувалося, що близько 30% з 37 мільйонів дітей у США, які сидять за комп'ютером вдома або в школі, відчувають надзвичайні навантаження на зоровий апарат, що вимагає спеціальних окулярів. Зорові перевантаження за комп'ютером пов'язані з тим, що діти не знають міри в іграх. Вони рідко роблять перерви, в результаті їх погляд довго сфокусований на моніторі, що може спричинити за собою порушення акомодації. Діти часто не звертають уваги на втому очей і можуть витримати високі навантаження.

    Працюючи за комп'ютером, людина тривалий час повинна зберігати відносно нерухоме положення, що негативно позначається на хребті і циркуляції крові у всьому організмі (застій крові). Особливо сильно застій крові виражений на рівні органів малого таза і кінцівок. При тривалих порушеннях циркуляції крові порушується живлення тканин і пошкоджуються стінки судин, що в свою чергу призводить до їх необоротного розширення. Таке розширення судин спостерігається, наприклад, при геморої. Читання інформації з монітора викликає напруження очей. Виникає це головним чином тому, що під час читання з монітора відстань від тексту до очей постійно залишається одним і тим же, через це м'язи очей, що регулюють акомодацію, перебувають у постійній напрузі. З часом це може призвести до порушення зору. Тривала робота за клавіатурою призводить до перенапруження суглобів кісті і м'язів передпліччя.

   Як показали проведені дослідження японськими лікарями, у трьох людей з чотирьох, які проводили за екраном комп'ютера по кілька годин на день, розвивається «синдром сухого ока», який проявляється червоністю в очах, підвищенням сльозоточивості або навпаки, відчуттям сухості в очах. Синдром сухого ока провокує розвиток найрізноманітніших захворювань очей. В основі розвитку цього синдрому лежить рефлекторна реакція око на «невидимі» коливання зображення, характерні для комп'ютерних моніторів. Інакше кажучи, коли людина працює за монітором, через перенапруження зору у нього порушуються захисні очні рефлекси, в першу чергу миготіння і сльозовиділення. У результаті поверхня очних яблук пересихає, що створює ідеальні умови для розвитку мікроорганізмів і приводить до порушення живлення всіх тканин ока. Офтальмологи рекомендують використовувати в боротьбі з «сухим оком» штучну сльозу. Цей препарат зволожує кон'юнктиву і рогівку, перешкоджає утворенню ушкоджень епітелію або ж стимулює їх загоєння.

 

Як захистити зір від впливу монітора?

  Необхідно правильно обладнати робоче місце дитини. Для цього необхідно встановити монітор на спеціальному столику так, щоб задня панель була звернена до стіни. Екран не повинен розташовуватися напроти вікон або інших прямих джерел світла, які дають відблиски на екрані. Умови освітленості в кімнаті грають велику роль у збереженні зорового комфорту. Загальна освітленість в кімнаті повинна бути в межах 300-500 люкс. Якщо приміщення світле, то вікна повинні мати штори або жалюзі. Крім загальних ламп, які висвітлюють кімнату, необхідна місцева яскрава (не менше 60 Вт) лампа з хорошим щільним абажуром, яка висвітлює лише текст, з яким працює користувач. Відстань від монітора комп'ютера до очей - 60-70 см, але не менше 50 см. Необхідно стежити, щоб діти в процесі роботи не наближалися до екрану.

Обмежити кількість часу, проведеного дітьми за комп’ютером без перерви.

Безперервна робота з монітором ПК повинна бути не більше:

Для учнів 10-11 класів на 1-му годині занять - 30 хвилин, на 2-му - 20 хвилин;

Для 8-9 класів - 20-25 хвилин;

Для 2-5 класів - до 20 хвилин;

Для дітей 6 років в індивідуальному режимі не більше 10 хвилин.

Рекомендується робити коротку перерву через кожні 30 хвилин занять.

  Домашні заняття школярів з комп'ютером повинні укладатися в ті ж тимчасові рамки. Дітям до 3-х років не слід дозволяти користування компьютером: це  для них занадто високе зорове і емоційне навантаження.

  Зробіть вибір на користь TFT-монітора або плазмової панелі, якщо ви все ще користуєтеся звичайним CRT-монітором або кінескопним телевізором. Справа в тому, що звичайні монітори і телевізори щомиті блимають. Це легко помітити, коли по телевізору показують включений комп'ютер, пам'ятаєте? Тому краще використовувати високочастотні монітори (з частотою регенерації не менше 75 Гц і розміром зерна не більше 0,28 мм) і плазмові панелі, вони несуть набагато менше навантаження на очі.

  Для забезпечення точного та швидкого читання інформації повинна бути можливість переміщення відеомонітора біля своєї осі в межах 30° і нахил вперед 85°, і тому 105° з фіксацією в цьому положенні. Клавіатура повинна бути зручною для виконання роботи двома руками.

  Ідеальною “розрядкою” може бути фізична активність, що не вимагає напруги зору. Деякі фахівці пропонують вправи для очей, що допомагають дітям уникнути проблем, пов’язаних з використанням комп’ютера. Це можуть бути такі прості вправи, як, наприклад, спостереження за об’єктами, що рухаються в поле зору, або концентрація зору на вилучених предметах.

  Намагайтеся зробити зображення максимально чітким. Зараз на всіх сучасних телевізорах і моніторах є спеціальна функція регулювання чіткості. Для того, щоб на екрані телевізора не було перешкод, не пошкодуйте власних грошей і встановіть якісну зовнішню антену або супутникову тарілку. А при постійному і частому використанні комп'ютера необхідно вибирати відеокарту, не спотворює реальне зображення. Крім цього зверніть увагу на VGA-кабель монітора, саме він може бути джерелом додаткових перешкод.

  Непогано також різноманітити характер занять дитини за комп’ютером. Наприклад, роботу з текстовим процесором можна чергувати із грою, у якій присутні об’єкти, що рухаються. Таке чергування буде жадати від молодих очей зовсім різного поводження й перешкодить їхній стомлюваності, викликаною тривалою концентрацією зору на одній і тій же меті.

  Тим, хто багато часу проводить за комп'ютером можна порадити встановлювати більш високу яскравість для перегляду картинок і відео і нижчу для роботи з текстами. Але запам'ятайте - око людини сприймає тільки середню яскравість екранного зображення, тому ставити занадто високу або низьку яскравість все одно марно. Так що правило збільшення або зменшення яскравості слід застосовувати в розумних межах і тільки щодо середньої яскравості зображення. Крім усього іншого, рекомендуємо частіше протирати екран монітора, саме шар пилу або бруду може бути однією з причин неякісного зображення.

  Важливо вжити заходів по зменшенню відбиттів від монітора. Яскраве й нерівне висвітлення в кімнаті може викликати неприємні відбиття на екрані. Можливі способи рішення цієї проблеми складаються у вимиканні верхнього висвітлення, заслонення штор на вікнах, які пропускають занадто яскраве світло, і повороті монітора таким чином, щоб ні прямо перед ним, ні позаду не було яскравих джерел світла.

   Працюючи за комп'ютером в нічний час, обов'язково включайте штучне освітлення, найкраще люмінесцентну лампу, світло якої максимально наближений до природною денного. Це особливо актуально, якщо ви досить багато і часто працюєте з клавіатурою, так як при поганому освітленні вашим очам приходиться постійно напружуватися, щоб розгледіти необхідні символи. Використовуйте лише легкі для читання шрифти. Якщо вам погано видно, не мучте свої очі, просто збільшіть розмір кегля.

  Дивитися телевізор рекомендується не менше ніж за два-три метри від екрану. Чим ближче ви розташовуєтеся до екрану, тим сильніше напружуються ваші очі, щоб сфокусувати передається зображення. І обов'язково зморить телевізор в положенні сидячи. Ні в якому разі не лягайте на бік, на спину і т.п. Різна відстань і рівень нахилу очей до екрану істотно погіршують зір.

  Використовуйте спеціальні захисні окуляри з лінзами-світлофільтрами. Але не вірте тим продавцям, які кажуть, що їх захисні окуляри підходять абсолютно всім. Такі окуляри підбираються лікарем-офтальмологом тільки індивідуально у відповідності зі спеціальними методиками МОЗ РФ, відповідно вони не можуть коштувати 100-150 гривень і бути однотипними. Адже, як відомо, на своєму здоров'ї краще не економити.

 Почніть приймати вітамін A. Він відповідає за чутливість очей до яскравого світла і різкій зміні зображення. Може бути, ви звертали увагу: коли взимку ви виходите на вулицю - від великої кількості іскристого снігу ви починаєте мружитися від сильної різі в очах. Другий симптом - сльозотеча очей від зустрічного вітру. Якщо у вас присутні ці ознаки нестачі вітаміну A в організмі, то вам пора заглянути в аптеку. Тільки в точності дотримуйтесь вказівок в інструкції, оскільки надлишок вітаміну теж ні до чого доброго не приводить.

  Час від часу необхідно відволікати свій погляд на сторонні предмети, що знаходяться в кімнаті, а щогодини робити невелику перерву, на п'ять-десять хвилин. Справа в тому, що коли ми дивимося телевізор або працюємо за комп'ютером, наші очі моргають в шість разів менше, ніж у звичайних умовах. Це загрожує пересиханням рогівки ока, так як очі набагато рідше омиваються слізною рідиною.

  Під час перерви рекомендуємо робити невелику гімнастику для своїх очей. Станьте біля вікна, подивіться вдалину, а потім швидко сконцентруйте зір на кінчику носа. І так разів десять. Потім швидко моргніть 20-30 секунд. Ще одна вправа полягає в наступному: різко «кидайте» погляд вгору - вліво - вниз - вправо. Так само повторіть 10-15 разів. Після цього дайте очам просто відпочити, подивіться на хмари, на лінію горизонту. Закрийте очі, відчуйте, як м'язи очей і сітківки розслабляються.

Чому падає зір?

  Уважніше всього до свого зору потрібно ставитися тим, чиї батьки чи близькі родичі носять окуляри. У цьому випадку може мати місце спадкова схильність до погіршення зору. Зазвичай людина довго дивиться на екран монітора. При цьому очні і внутрішньоочні м’язи залишаються нерухомими, тоді як вони потребують динамічного режиму роботи.

  Довготривала робота за комп’ютером вимагає також підвищеної зосередженості, що приводить до підвищених навантажень на органи зору людини. Розвивається зорове стомлення, сприяє виникненню короткозорості, головного болю, дратівливості, нервової напруги і стресу.

  Причинами погіршення зору у сучасних людей найчастіше є довготривала робота за комп'ютером, тривалі перегляди телепередач, читання книг при поганому освітленні. Спершу нечіткість зору викликає у людини лише легке незручність. Але через деякий час цей фактор починає серйозно заважати його звичного життя. Як тільки ви помітили, що ваш зір починає падати, негайно приймайте всі можливі заходи для його відновлення.

  Читання підручників в школі, а потім тривале виконання домашнього завдання призводять до того, що зоровий апарат знаходиться в напрузі по 12-15 годин на добу.

  Необхідно пам'ятати, що не можна читати, писати, малювати і виконувати іншу напружену зорову роботу при недостатньому освітленні; не можна читати нерозбірливо надрукований текст; очам час від часу потрібно давати відпочинок, переводячи погляд з тексту на віддалені предмети, а також прикриваючи очі долонями, щоб на хвилину-другу припинилося вплив світла.

 

За iнформацiєю Всесвiтньої органiзацiї охорони здоров'я:

  • у світі проживає 45 млн. сліпих, котрі вимагають соціальної і професійно-технічної підтримки;
  • у світі поживає 135 млн. людей з низьким зором;
  • протягом 1994-2000 років кількість сліпих у світі збільшилася на 64%;
  • 90% сліпих і людей з низьким зором проживає в країнах, що розвиваються: в Індії, в Африці (регіон Сахари), у Китаї тощо;
  • кожні 5 секунд у світі сліпне одна людина;
  • кожну 1 хвилину у світі сліпне одна дитина;
  • якщо не прийняти термінових заходів, то до 2020 року у світі буде жити 100 млн. сліпих;
  • основними причинами сліпоти є катаракта, трахома, глаукома (70% усіх випадкiв). Інші 30% виникають внаслiдок дефіциту вітаміну А, онхоцеркозу, травм тощо.

  Величезну користь для зору може принести регулярне виконання нескладного комплексу вправ для очей. Принцип подібної гімнастики полягає в тренуванні очних м'язів. Спеціальні вправи сприяють зволоженню, мікроцеркуляціі та швидкої адаптації очей до будь-яких змін зовнішніх умов.

 

Комплекс вправ для очей

 

Зорова гімнастика

  Гімнастику для очей робити нескладно. Спробуйте – і ви незабаром помітите, що стали менше втомлюватися і краще бачити, в тому числі і в сутінках.

  Зажмурте очі якомога сильніше, а потім широко відкрийте їх. Коли пройде кілька секунд, зробіть те ж саме ще раз.

  На витягнутої руці тримати олівець і закріпіть погляд на його кінці, потім проведіть плавно олівець до кінчика носа і знову на витягнуту руку. Не відриваючись, слідкуйте за кінцем олівця.

  Спробуйте робити рух очима, як би малюючи «вісімку» у повітрі. При цьому намагайтеся охопити поглядом як можна більший простір. І що важливо, голова повинна бути зафіксована в одному положенні

  Сфокусуйте погляд на чомусь, розташованому далеко. Відстань має бути не менше 10-15 м. Якщо ви працюєте в офісі, то, щоб вибрати віддалений об'єкт, погляньте у вікно. Після цього подивіться на щось, що стоїть біля вас. Зробіть так декілька разів. Протягом дня періодично повторюйте цю вправу. У середньому, витрачайте на це приблизно 5 хвилин в день, або трохи більше.

  Подивіться вдаль. Розглядайте те, що там знаходиться приблизно 30 секунд, не менше.

  Погляньте перед собою. Витягніть палець, сфокусуйте на ньому очі, посувайте їм з боку в бік, змінюючи траєкторію. Весь цей час не спускайте очей з кінчика пальця. Голову тримаєте нерухомо.

  Для виконання цієї вправи для очей виберіть який-небудь предмет на відстані 25-30 см (цей предмет не повинен бути екраном монітора !!!), сфокусуйте на ньому свій погляд і тримайте її 5 секунд, потім закрийте одне око і дивіться на предмет ще 5 секунд, після закрийте друге око і знову дивіться на предмет 5 секунд

  Для виконання даної вправи голова повинна бути чітко зафіксована. Подивіться максимально можливо глибоко в лівий нижній кут, затримайте погляд на кілька секунд, потім також подивитеся в правий верхній кут, потім в лівий верхній, в правий нижній. Після декількох повторів вправи, очам треба дати відпочити, а потім зробити другий підхід, але в зворотному порядку.

  Розслаблення очей може бути досягнуте за рахунок того, що ви дивитеся, не концентруючись на чомусь одному. Ця вправа служить для того, щоб зняти з очей напругу, вам пропонується цю вправу. Її можна виконувати сидячи, лежачи, стоячи.

  Швидко моргати протягом 1-2 хвилин. Вправа сприяє покращенню кровообiгу.

  Часто у тих, хто працює за комп'ютером, можна зустріти так званий синдром «сухих очей». Люди забувають моргати, а слизова очного яблука виявляється недостатньо зволоженою. Щоб не допускати цього, час від часу потрібно часто кілька разів моргнути, і не забувайте періодично замружуєтеся і кілька секунд тримати очі закритими.

  Всі дані вправи варто робити в декілька підходів, не поспішаючи, докладаючи максимальних зусиль. Комплекс вправ займе у вас не багато часу, але ви дійсно відчуєте помітне полегшення для очей.

 

 Масажний комплекс для втомлених очей

 

Різні погладжування, натискання, вібрація закритих очей позитивно впливає на відновлення кровообігу в очній зоні.

Щоб досягти максимального ефекту, розслаблення ваших очей, в комплексі з вправами, варто застосувати масажний комплекс. Різні погладжування, натискання, вібрація закритих очей впливає позитивно на відновлення кровообігу в очній зоні. Тому не нехтуйте масажними вправами, коли справа стосується відпочинку для ваших очей.

Закрийте очі і кінчиками пальцем робіть обертові рухи навколо очей.

Частиною долоні від основи великого пальця до м'якої подушечки близько самого зап'ястя помасажуйте повіки.

Рухи повинні бути ні в якому разі не жорсткими та швидкими.

Особливу увагу варто приділити позі, в якій ви робите масажні вправи. Якщо ви затиснуті, чи вам незручно сидіти, стояти, то й очі ви не зможете розслабити до належною мірою.

Тому перш, ніж приступати до масажних вправ, прийміть зручне положення, наприклад, сядьте в м'яке крісло, а ще краще приляжте - горизонтальне положення сприяє припливу крові, а, отже, і кисню до голови і очам.

Особливе місце серед релаксаційних вправ для очей займає релаксація за допомогою темряви.

Закрийте і розслабте очі, накрийте зверху очі долонями. Такий корисний спосіб запропонував відомий американський окуліст доктор Бейтс, автор спеціальної програми для профілактики очних захворювань. Ви ніколи не задавалися питанням, чому людина спить з закритими очима? Відповідь проста - тому що в темряві, яка утворюється при опущених повіках, очі найбільш повно розслабляються. Отже, накрийте очі в долоні, пальці схрестіть на лобі.

А тепер відчуйте темряву в очах і постарайтеся її поглибити і зафіксувати. У темряві відбувається максимальне розслаблення очей, під час якого очі відновлюються.

Щоб такі релаксаційні вправи набули максимального ефекту для очей, постарайтеся збільшити його тривалість хоча б на 2-3 хвилини.

А перед тим, як відкрити очі після вправи, спершу зажмуріть їх, і знову ж таки варто потурбуватися, щоб у момент відкривання на очі не падало дуже яскраве світло. Робота коло комп'ютера або з паперами передбачає значне навантаження на все тіло, особливо на хребет, і понад усе на очі. Тому під час такої роботи рекомендуємо робити якомога частіше невеликі перерви, під час яких ви можете провести невелику гімнастику для очей, вибравши вправи із запропонованих комплексів, і кілька вправ для тіла.

"Вік" сайту
К-ть відвідувань
счетчик посещений
Свято наближається
Осталось...
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Педпреса
"Гаряча лінія"
...
...
Гарячі телефони
Всеосвіта
Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.

Copyright MyCorp © 2020
Зробити безкоштовний сайт з uCoz